آزمایش زگیل تناسلی

با گسترش روز افزون زگیل تناسلی تشخیص صحیح و درمان مناسب آن از اهمیت زیادی برخوردار شده است. عامل بیماری زگیل تناسلی یک ویروس به اسم Human Papilloma Virus می باشد که به اختصار به آن ویروس HPV گفته می شود. متاسفانه تا کنون برای این ویروس درمانی پیدا نشده است و ابتلا به آن عامل اصلی سرطان دهانه رحم در خانمها و عامل بسیاری از سرطانها دیگر ناحیه تناسلی و داخل دهان، زبان، حلق، حنجره و غیره هم در مرد و هم در زن می باشد. در این مقاله فقط قصد بر این است که بایدها و نبایدهای آزمایش زگیل تناسلی ذکر شوند، چون اهمیت زیادی در روند درمان و پیگیری این بیماری دارد.

متاسفانه مسائل اقتصادی همه چیز را در جامعه تحت الشعاع قرار داده و بعلت مشکلات مالی و گاه نیز بعلت خصلت ذاتی مردم به دنبال هزینه اندک هستند. آزمایش زگیل تناسلی نسبتا پر هزینه است، ولی در این میان تفاوت قیمت در آزمایشگاههای مختلف گاه قابل ملاحظه است. خوانندگان محترم باید حتما کیفیت و کمیت کار را در نظر داشته باشند و گول قیمت پائین آزمایشگاه را نخورند.
بهترین روش برای انجام آزمایش زگیل تناسلی روش PCR است. سایت کام شیرین
نمونه برداری در این افراد اهمیت خیلی زیادی دارد و بسیاری از نتایج اشتباه آزمایشگاهها، ناشی از اشتباه در نمونه برداری می باشد.
فقط حدود ۵۰ درصد افرادیکه دارای ویروس HPV هستند دارای ضایعات زگیل مانند می باشند، افرادیکه این ویروس داخل خونشان است و زگیل پوستی می زنند آدمهای خوشبختی هستند، چون متوجه مشکل خود شده و بدنبال درمان می روند. مثلا اگر خانمی نوع ۱۶ یا ۱۸ این ویروس را داشته باشد و متوجه وجود این بیماری در بدن خود نباشد، ابتلا به سرطان دهانه رحم پس از حدود ۱۵ سال تقریبا حتمی است. در افرادیکه دارای ضایعه جلدی نیستند و مشکوک به ابتلا به این بیماری می باشند، آزمایشگاه از نمونه برداریهای تخصصی برای تشخیص این بیماری استفاده می کند.
افرادیکه فاقد هرگونه علائم هستند به عنوان ناقلین این بیماری ویروس را در جامعه منتشر می کنند. هم مرد و هم زن باید به این نکته توجه کنند که فقدان ضایعه در ناحیه تناسلی دلیل بر عدم ابتلا شریک جنسی به بیماری زگیل تناسلی نمی باشد. این ویروس در داخل خون هست و در ضمن بسیاری از ضایعات زگیل تناسلی با چشم معمولی قابل رویت نیستند و فقط با درشت نمائی (چشم مسلح) قابل رویت می شوند.
اگر فردی در نواحی مختلف بدن دارای ضایعه است، مثلا دارای ضایعه در ناحیه فرج، اطراف مقعد و داخل دهان می باشد، باید از هر سه منطقه نمونه جداگانه اخذ کرد که هزینه آزمایش را بالا می برد. هزینه هر آزمایش استاندارد HPV حدود سه میلیون ریال است و آزمایشگاههائی که هزینه کمتر می گیرند یا تعداد ویروس اندکی را چک می کنند و یا اینکه مسائل دیگری مطرح است.

انجمن زنان و مامائی آمریکا و انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند که تمام خانمهای ۶۵-۳۰ ساله هر ۵ سال تست پاپ اسمیر را همراه با آزمایش زگیل تناسلی را با هم انجام دهند. خانمها توجه داشته باشند که تست پاپ اسمیر یک تست جداگانه است و به هیچ وجه جایگزین آزمایش زگیل تناسلی نمی شود. سایت کام شیرین
در خانمهائیکه خدای نکرده مبتلا به انواع خطرناک این ویروس هستند، باید یک قدم جلوتر رفت و یک آزمایش دیگر درخواست کرد و آن آزمایش ورود ویروس HPV بداخل DNA سلول می باشد که در اصطلاح تست Integration گفته می شود. در خانمی که دارای نوع پر خطر این ویروس بوده و نیز تست انتگراسیون وی مثبت است، خطر ابتلا به سرطان خیلی زیاد است و باید
به سه دلیل ممکن است یک فردی مبتلا به ویروس HPV شده باشد ولی نتیجه آزمایش منفی باشد:
نمونه برداری صحیح انجام نشده باشد.
آزمایش صحیح انجام نشده باشد.
تعداد ویروسها هنوز اندک باشند. هر آزمایش یک سطح حساسیت دارد یعنی تا رسیدن به آن حساسیت آزمایش نمی تواند کارآئی داشته باشد. در بیماری زگیل تناسلی نیز تا ویروسها به تعداد مشخصی نرسند، تست مثبت نمی شود.
توصیه می شود افراد زیر اقدام به انجام آزمایش زگیل تناسلی بکنند:

افرادیکه رابطه جنسی خارج از خانواده داشته اند.
افرادیکه شریک جنسی آنها رابطه جنسی خارج از خانواده داشته است.
افرادیکه شریک جنسی آنها دارای زگیل تناسلی در ناحیه تناسلی است.
افرادیکه خودشان دارای ضایعه مشکوک به زگیل تناسلی هستند.
تمام خانمهای ۶۵-۳۰ ساله

بیاید داشته باشید:

رابطه جنسی از هر نوع سبب انتقال این بیماری می شود. یکی از علل شیوع بیشتر سرطان حلق و حنجره در سالهای اخیر، شیوع بیماری زگیل تناسلی است.
برای انتقال این ویروس رابطه از نوع دخول لازم نیست بلکه رابطه سطحی در ناحیه تناسلی سبب انتقال این بیماری می شود.
هر مرد یا زن این حق را دارد که قبل از ازدواج از سالم بودن شریک زندگی آینده خود با انجام آزمایشات تخصصی اطمینان حاصل کند.
ده درصد افرادیکه مبتلا به ویروس HPV هستند مبتلا به ویروس HIV نیز می باشند.

کام شیرین باهدف اصلاح روابط زناشویی ، ترویج روابط مشروع و حفاظت شده و تحکیم نظام خانواده .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *